Blog
lip 19

Aktywność fizyczna a profilaktyka onkologiczna

Nasz styl życia (czyli to jak jemy i jak wydatkujemy energię) wpływa na nasze zdrowie w ponad 50%. Bardziej niż geny, środowisko czy opieka medyczna.

Udowodniono również, że mamy realny wpływ na obniżenie ryzyka zachorowania na raka, a nieprawidłowy sposób żywienia i niska aktywność fizyczna są drugą (po paleniu papierosów) najważniejszą przyczyną powstawania procesów kancerogennych.

Jednym z ważniejszych czynników sprzyjających chorobom nowotworowym jest nadmierna masa ciała, co bezpośrednio związane jest ze zmniejszoną aktywnością fizyczną, mniejszym udziałem tkanki mięśniowej w ciele i (zwykle) nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Dzisiaj chcemy zatrzymać się na aktywności.

Cywilizacja stworzyła nam warunki do tego, by coraz mniej się ruszać: jeździmy samochodem, coraz więcej osób wykonuje pracę siedzącą, zakupy przywozi nam kurier, a zamiast schodów używamy windy. Badania natomiast pokazują, że codzienna aktywność fizyczna redukuje ryzyko powstawania:

-raka sutka (do 30%),
-raka jelita grubego (do 50%),
-raka trzonu macicy (do 30%),
-raka płuca (do 50%).

Jak duża musi być zatem dawka regularnie wykonywanych ćwiczeń, by zaczęła chronić nas przed procesem nowotworowym i jaki typ aktywności jest najskuteczniejszy w profilaktyce raka?

Przede wszystkim należy pamiętać by być aktywnym na co dzień. Powinno się zwiększać aktywność wybierając schody zamiast windy, parkując samochód dalej niż zwykle, aby przejść dłuższą drogę lub wysiadając przystanek wcześniej z autobusu. Ponadto warto spacerować każdego dnia.

Dodatkowo można wprowadzić od 3 do 5 treningów tygodniowo trzymając się zasady, aby przeznaczać na nie łącznie minimum 150min.

Przez sport nie trzeba od razu rozumieć katorżniczych treningów, crossfitu itd. Wystarczy wybrać jazdę na rowerze, rolkach, ćwiczenia w fitness klubie czy zajęcia na basenie oraz inne sprawiające przyjemność, dające odreagowanie i  spokój wewnętrzny.

 

Korzyści zdrowotne (poza profilaktyką przeciwnowotworową) to:

– obniżenie zawartości tłuszczowej masy ciała,

– normalizacja ciśnienia tętniczego krwi,

– obniżenie stężenia glukozy w surowicy krwi na czczo,

– normalizacja profilu lipidowego (obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i trójglicerydów w surowicy krwi na czczo),

– lepsza wrażliwość tkanki mięśniowej na insulinę,

– lepsza odpowiedź na leczenie depresji.

Plusy pojawiają się od razu i nigdy nie jest za późno, by zacząć wprowadzać zmiany w swojej aktywności. Natomiast liczy się długość okresu w jakim pozostaje się aktywnym. Dlatego im wcześniej ruch stanie się stałym elementem w życiu, tym lepiej.

Pamiętaj!

Dieta to styl życia, a aktywnym należy być każdego dnia!

Autorka

MGR INŻ. LUDMIŁA PODGÓRSKA-STAWIECKA | DIETETYCZKA Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł magistra inżyniera technologii żywności i żywienia. Dietetyka i żywienie kliniczne oraz ich wpływ na funkcjonowanie organizmu to jej praca, a zarazem pasja. Współzałożycielka oraz ekspert bLife. Prywatnie miłośniczka zdrowego stylu życia, sportu, podróży i muzyki. Facebook  Instagram Znany Lekarz E-Mail

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.