Blog
sie 24

Jak zachować masę mięśniową po operacji bariatrycznej

Chirurgiczne leczenie otyłości (CHLO) może prowadzić do utraty 60-80% nadwagi w ciągu pierwszych 18 miesięcy po zabiegu. Istotne jednak, z których tkanek pochodzi ta redukcja.

Dlaczego masa mięśniowa po CHLO jest taka ważna?
CHLO (jak każda inna operacja) naraża Cię na utratę masy mięśniowej. Jest to związane z katabolizmem pooperacyjnym. Ta początkowa szybka redukcja jest związana właśnie z częściową utratą mięśni. Pacjenci są zwykle zachwyceni tak szybkim spadkiem kilogramów, ale czy jest to powód do szczęścia? Nie do końca.
Od ilości mięśni będzie zależeć Twój „metabolizm”. Im większa podstawowa przemiana materii – tym efektywniej schudniesz i łatwiej będzie Ci utrzymać efekty. Będziesz też czuć że masz dużo energii życiowej.
Dlatego bardzo ważne, by chronić swoją masę mięśniową.
Czy możliwa jest całkowita ochrona? Niestety nie.
Badania pokazują, że po CHLO nawet 25% redukcji masy jest związane z utratą mięśni.

4 Chlo-wskazówki, jak zadbać o masę mięśniową:

1 – Zwróć uwagę na białko w swojej diecie
Zalecenia dietetyczne po CHLO mówią, że najlepiej spożywać 60-80g białka dziennie. Białko to budulec Twoich mięśni – bez odpowiedniej ilości białka ze spożywanych pokarmów stracisz masę mięśniową.
Pokrycie dziennego zapotrzebowania na białko z diety jest kluczowe, gdyż nasz organizm nie potrafi samodzielnie „wyprodukować” białka.
Jeśli zmagasz się z problemami w pokryciu zapotrzebowania białkowego, porozmawiaj ze swoim dietetykiem bariatrycznym.
Na pewno pomoże Ci w znalezieniu odpowiednich rozwiązań, np. pomoże Ci w dobraniu suplementacji białkowej.
Białko jest najważniejszym makroskładnikiem odżywczym po operacji bariatrycznej. Zwłaszcza w pierwszym etapie po zabiegu.

2 – Unikaj pomijania posiłków
Każdy posiłek to okazja do spożycia białka. Jeśli pomijasz posiłki, jesteś bardziej podatny na niedożywienie. Staraj się ująć źródło białka w każdym posiłku- zwłaszcza jeśli masz problemy z dostarczeniem wystarczającej jego ilości. Zaplanuj posiłki na cały dzień – dzięki temu masz większe szanse na trzymanie się swojego planu. I pamiętaj: zacznij od wyznaczania małych, ale osiągalnych celów każdego dnia.

3 – Bądź aktywny na co dzień
Musisz pozostać aktywny fizycznie, aby zachować masę mięśniową, a nawet dbać o wzrost mięśni. Białko i ćwiczenia idą w parze – oba są niezbędne po operacji bariatrycznej. Pamiętaj jednak, że otyłość jest chorobą, a Ty jesteś świeżo po operacji chirurgicznej, dlatego powinnaś/eś zacząć od treningu medycznego ułożonego przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Jak tylko poprawisz wydolność, zakresy ruchów, świadomość dotyczącą możliwości swojego ciała- dostaniesz zielone światło, aby rozpocząć przygodę z trenerem personalnym i standardowymi treningami. Pamiętaj, aby ćwiczyć dla przyjemności i z przyjemnością. Czas po operacji to czas kształtowania nowych zdrowych nawyków oraz budowania świadomości swojego ciała. Uzbrój się w cierpliwość, bądź konsekwentna/y. Czas i tak upłynie, a Ty niczego nie przyspieszysz zbyt forsownym treningiem lub zbyt dużym obciążeniem (jedynie zwiększysz ryzyko wystąpienia kontuzji czy przepuklin pooperacyjnych).
Wg zaleceń WHO każda osoba dorosła powinna wykonywać aktywność fizyczną przez 150–300 minut tygodniowo o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut o dużej intensywności. Nie zapominaj o aktywności spontanicznej rownież w dni treningowe oraz o regeneracji.

4– Wysypiaj się
Staraj się zapewnić sobie ok 8h snu. To właśnie sen korzystnie wpływa na regenerację mięśni oraz syntezę białek w organizmie.

Jak widzisz pilnowanie powyższych punktów nie powinno być problematyczne do wprowadzenie w życie.
Ważne, aby monitorować potrzeby twojego organizmu na rekomendowanych kontrolach u specjalistów. Pozwoli Ci to korygować zalecenia na bieżąco i uzyskać bardzo dobry efekt leczenia.
Trzymamy za Ciebie kciuki!
Jesteśmy tu po to, by wspierać Cię w Twojej drodze do odzyskania kontroli i do zdrowia!
Jeśli chcesz wiedzieć, co robić krok po kroku w ramach Chlo zapraszamy Cie do zapoznania się z naszym kursem on-line #reStart.

Autorka

MGR MARTA WASZKIEWICZ FIZJOTERAPEUTKA Absolwentka Warszawskiego Uniwersytet Medycznego, gdzie uzyskała tytuł magistra fizjoterapii, doświadczenie kliniczne zdobyła w Wojskowym Instytucie Medycznym pod skrzydłami najlepszych specjalistów w kraju. Fizjoterapia jest nie tylko jej pracą, ale przede wszystkim pasją. Specjalizuję się w fizjoterapii bariatrycznej , ortopedycznej oraz onkologicznej. Facebook  Instagram Znany Lekarz E-Mail

2 komentarze

  1. Justyna
    25 sierpnia 2022 at 00:05 · Odpowiedz

    Bardzo dobry artykuł . Jestem po operacji, niezwykle cenne uwagi .

    • Ludmiła Podgórska-Stawiecka
      6 października 2022 at 21:00 · Odpowiedz

      Dziękujemy! Polecamy się!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.