Blog
sie 17

Prawidłowa technika ćwiczeń, czy naprawdę jest taka ważna ?!

Prawidłowa technika ćwiczeń to gwarancja bezpieczeństwa i dobrych wyników nie tylko siłowych, ale również sprawnościowych.  Jednym słowem jak we wszystkim w życiu: warto stawiać nie tylko na ilość, ale przede wszystkim na jakość. 

Wbrew ogólnie przyjętej opinii nie istnieje jedna uniwersalna technika wykonywania danego ćwiczenia. 

Technika musi być dopasowana indywidualnie. Powinna mieć na uwadze wzrost i proporcje ciała – długość tułowia/ kończyn ćwiczącego, masę ciała, balans strukturalny oraz mobilność  ciała. Nie można zapominać również o celu treningowym, bo to samo ćwiczenia wykonane w zmodyfikowanej technice lub zmodyfikowanym time’gu ( np z wykorzystaniem pauzy w trakcie ruchu) może przynosić zupełnie różne efekty treningowe.

Możemy jednak wyróżnić kilka podstawowych zasad, które są prawidłowe dla niemal każdego ćwiczącego i niemal każdego ćwiczenia.  

  • Wykonuj ćwiczenia w pełnym zakresie ruchu dla zaangażowanych stawów i mięśni w dane ćwiczenie. Chyba, ze powoduje to ból lub utratę kontroli nad wykonywaną techniką danego ćwiczenia. 
  • Utrzymaj  kręgosłup w jego naturalnych krzywiznach, czyli np. nie rób przeprostu w odcinku piersiowym.
  • Staraj się utrzymać obniżone barki  i ściągnięte  łopatki. 
  •  I najważniejsze na koniec: technika ćwiczenia jest ważniejsza od obciążenia, bo to właśnie dobra technika powzwala dojść do dużych wręcz mistrzowskich ciężarów bez zwiększania niepotrzebnego ryzyka kontuzji czy poważnych urazów. 

Jeśli chcesz mieć pewność, że ćwiczenia wykonujesz prawidłowo i w prawidłowo dobranej do Ciebie technice- udaj się na konsultacje do fizjoterapeuty specjalizującego się w treningu medycznym. 

Dzięki temu nie tylko zwiększysz świadomość swojego ciała, jego obciążeń oraz możliwości, ale zdecydowanie szybciej zobaczysz i odczujesz efekty swojej pracy treningowej. 

A jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aktywnością fizyczną szybciej poczujesz satysfakcję z treningów, lepiej wytłumaczysz trenerowi jakie masz cele treningowe i szybciej zgłosisz  swój problem podczas wykonywania ćwiczeń, co niewątpliwie uchroni Cię przed niepotrzebnym urazem. 

Jest to bardzo ważne przy wciąż panujących mitach treningowych, np: 

„dasz radę” jeszcze tylko jedno powtórzenie 

„ jak boli to znaczy, że to był dobry trening”

„ zagryź zęby, ćwicz mimo bólu, a zobaczysz szybsze efekty” 

A przecież wg zaleceń WHO dla pełni zdrowia powinniśmy zapewniać sobie minimum 150-300 min umiarkowanej aktywności fizycznej w każdym tygodniu lub 75-150 min/ tyg aktywności o dużej intensywności przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum czasu przeznaczonemu na siedzenie, dlatego trenując nie zapominaj o swojej aktywności spontanicznej. Przyłącz się do naszej akcji #krokozbieranie. 

Autorka

MGR MARTA WASZKIEWICZ FIZJOTERAPEUTKA Absolwentka Warszawskiego Uniwersytet Medycznego, gdzie uzyskała tytuł magistra fizjoterapii, doświadczenie kliniczne zdobyła w Wojskowym Instytucie Medycznym pod skrzydłami najlepszych specjalistów w kraju. Fizjoterapia jest nie tylko jej pracą, ale przede wszystkim pasją. Specjalizuję się w fizjoterapii bariatrycznej , ortopedycznej oraz onkologicznej. Facebook  Instagram Znany Lekarz E-Mail

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.