Blog
wrz 11

Czy mogę rozciągnąć mój żołądek po operacji bariatrycznej?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań w gabinecie dietetyka bariatrycznego.

Zwykle, im dalej od operacji, tym pacjenci zaczynają jeść większe porcje niż na początku i nie odczuwają już takiego dyskomfortu. Jest to też czas, kiedy zaczynają się martwić, że mogą przytyć.

Czy rzeczywiście tak musi być? Niekoniecznie.

Dlatego jeśli ciekawi Cię, czy jest się czym martwić, to czytaj dalej.

Operacja bariatryczna sprawia, że twój żołądek znacząco zmienia swoją budowę. A dokładniej: jeśli chodzi o rękawową resekcję żołądka (pot. rękaw/sleeve), to jest on mniejszy o około 80%. Nie jest jednak powiedziane, jaki jest dokładnie.

Dlaczego? Dlatego, że:

  1. Każdy z nas jest inny,
  2. Każdy chirurg operuje trochę inaczej.

Co więcej: świeżo po operacji porcje są znacząco mniejsze niż miesiące czy lata po zabiegu.  Dlatego też, aby odczuć sytość- trzeba zjeść większą porcję.

Dlaczego tak się dzieje po operacji? Jednym z powodów może być fakt, że każdy żołądek (przez swoją anatomiczną budowę) potrafi się rozciągać i kurczyć.

Początkowo po operacji nie będzie się za bardzo rozciągać- to jeden z powodów, dla których musisz bardzo dokładnie przeżuwać każdy mały kęs. Ale z czasem zaczniesz zauważać małe zmiany, np. że możesz pić większymi łykami, że możesz brać większe kęsy, a także że możesz więcej zjeść. I musisz wiedzieć, że jest to całkowicie normalne.

Jak bardzo może rozciągnąć się żołądek po operacji?

Tego nie wiemy. To co wiemy natomiast to to, że nikt inny, tylko Ty masz wpływ na to, co jesz i jak jesz.  A to jest kluczowe w ewentualnym strachu przed efektem jo-jo.

Jedną z rzeczy, które mogą negatywnie wpłynąć na Ciebie, twój żołądek, twoje samopoczucie i wiele innych, to częste przejadanie się.

Czyli: jeśli nagminnie doprowadzasz do zjadania większych porcji, to pewnie doprowadzisz do nadmiernego rozciągnięcia żołądka.

Dzieje się tak zwykle, gdy:

  • Wracasz do starych nawyków,
  • Jesz za szybko,
  • Zaczynasz popijać posiłki,
  • Wracasz do „zajadania emocji”,
  • Pojadasz słodkie i słone przekąski, które są małe, ale jednak bardzo kaloryczne i można ich zjeść bardzo dużo,
  • Twój jadłospis opiera się głównie na jogurtach, zupach i koktajlach, których możesz wypić coraz więcej, a sytość dają na coraz krócej,
  • Unikasz posiłków bogatych w białko i błonnik, bo źle się po nich czujesz.

Tu dochodzimy do ważnego punktu: zawsze zgłoś się z tymi problemami do swojego teamu bariatrycznego. Wszystkie problemy da się rozwiązać.

Przede wszystkim: możesz skonsultować się ze swoim chirurgiem, który może zlecić badania diagnostyczne. Najbardziej przydatne, to gastroskopia i pasaż górnego odcinka przewodu pokarmowego z użyciem kontrastu. Pamiętaj jednak, że badania te nie muszą odpowiedzieć w 100% na Twoje pytanie.

Warto omówić też Twoją dietę. Jak się zmienia, czy trzymasz się wytyczonej ścieżki. Większe porcje nie muszą oznaczać od razu efektu jo-jo! Dlatego, jeśli się martwisz, to nie czekaj: wyjmij planer i zacznij go wypełniać. Dzięki temu zgłosisz się do dietetyka z gotowym materiałem do pracy.

Operacja bariatryczna jest narzędziem, by pomóc Ci zmienić nawyki raz na zawsze.

Zatem celebruj je każdego dnia.

Autorka

MGR INŻ. LUDMIŁA PODGÓRSKA-STAWIECKA | DIETETYCZKA Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł magistra inżyniera technologii żywności i żywienia. Dietetyka i żywienie kliniczne oraz ich wpływ na funkcjonowanie organizmu to jej praca, a zarazem pasja. Współzałożycielka oraz ekspert bLife. Prywatnie miłośniczka zdrowego stylu życia, sportu, podróży i muzyki. Facebook  Instagram Znany Lekarz E-Mail

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.