Blog
lis 21

Jak powinien wyglądać powrót do formy po CHLO?

Jak powinien wyglądać powrót do formy po CHLO?

Przede wszystkim daj sobie czas i dobrze przygotuj się do samej operacji.

Samo to spowoduje szybszą regenerację!

  1. Zacznij zmieniać swoje wieloletnie nawyki żywieniowe.
  2. Popraw swoją wydolność fizyczną.
  3. Naucz się odczytywać swoje emocje.
  4. Dowiedz się, jak radzić sobie ze stresem. 
  5. Bądź po opieką specjalistów.

Operacja to kluczowy element leczenia otyłości, ale bez kompleksowej opieki (zespołu lekarzy/ dietetyka bariatrycznego/ fizjoterapeuty bariatrycznego/ psychologa) nie daje gwarancji  skutecznego jej leczenia. (Tak, efekt yo-yo istnieje również po bariatrii).

Dobre przygotowanie do operacji pozwoli ci:

  • skrócić czas regeneracji po zabiegu do minimum oraz 
  • przyczyni się do zminimalizowania ryzyka powikłań około operacyjnych. 

Dobre przygotowanie to również mniejsza utrata masy mięśniowej!

Pamiętaj jednak, że powrót do formy i szybkość spadających kilogramów to nie to  nie wyścig, dlatego unikaj porównywania się z innymi pacjentami. Każdy organizm jest inny, więc nie ma sensu wywierać na sobie  niepotrzebnej presji.

W powrocie do formy i zdrowia, postaw przede wszystkim na wiedzę specjalistów, aby pomogli ci w tym wymagającym okresie. Otoczony fachową opieką, możesz być pewien, że nic ci się nie stanie, a twój powrót do formy i zdrowia będzie przebiegał bez niepotrzebnych komplikacji oraz przestojów.

W pierwszym okresie po operacji:

Jeśli byłeś pod opieką fizjoterapeuty bariatrycznego przez pierwsze 4 tygodnie będziesz (oprócz spacerów) wykonywał dedykowane ćwiczenia.Pamiętaj „oszczędny tryb życia” zalecany w wypisie to nie ma być wegetacja i jedynie leżąco- siedzący tryb życia. 

Pierwsze 4 tygodnie to pod względem  dietetycznym poznawanie swojego nowego przewodu pokarmowego i stopniowe rozszerzanie diety. Ale również pielęgnowanie filarów świadomego odżywiania swojego organizmu. 

Regularne kontrole u dietetyka bariatrycznego oraz fizjoterapeuty bariatrycznego mają na celu również ułożenie dla ciebie indywidualnego planu postępowania, aby osiągnąć najlepszy efekt leczenia dopasowany do ciebie, obciążeń chorobowych twojego organizmu oraz twojego trybu życia. 

Tak, aby zalecenia były wprowadzane przez Ciebie z łatwością, a nie pozostawały jedynie na papierze.

Pamiętaj: nie ma diety bez aktywności i aktywności bez diety. Leczenie otyłości to maraton, a nie sprint.  Dlatego zachęcamy to ułożenia kompleksowego planu leczenia od momentu podjęcia decyzji o CHLO.  

Wsparcie specjalistów ułatwia proces, jest tez niepowtarzalnym wsparciem, bo nie chodzi o perfekcję i 0-1 podejście jak przy dotychczasowych próbach odchudzania. Chodzi  o progres i nauczenie się świadomego regularnego dbania o swoje zdrowie. 

Umów się na pierwsza wizytę i przekonaj na własnej skórze jak profesjonalne wsparcie usprawnia i ułatwia proces leczenia. 

Zaufaj wiedzy i doświadczeniu ❤️

Autorka

MGR MARTA WASZKIEWICZ FIZJOTERAPEUTKA Absolwentka Warszawskiego Uniwersytet Medycznego, gdzie uzyskała tytuł magistra fizjoterapii, doświadczenie kliniczne zdobyła w Wojskowym Instytucie Medycznym pod skrzydłami najlepszych specjalistów w kraju. Fizjoterapia jest nie tylko jej pracą, ale przede wszystkim pasją. Specjalizuję się w fizjoterapii bariatrycznej , ortopedycznej oraz onkologicznej. Facebook  Instagram Znany Lekarz E-Mail

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.