Blog
maj 21
Jak przygotować się na wizytę u dietetyka?

Jak przygotować się na wizytę u dietetyka?

Jeśli zostałeś skierowany przez swojego chirurga bariatrę do dietetyka, to byłoby mile widziane gdybyś poświęcił chwilę (lub trochę więcej) na odpowiednie przygotowanie.

1. Skompletuj swoje wyniki badań z ostatnich dwóch lat. Chodzi przede wszystkim o:

  • morfologię,
  • lipidogram, czyli stężenia: cholesterolu, HDL-cholesterolu, LDL-cholesterolu i trójglicerydów,
  • stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi na czczo,
  • poziom glukozy w surowicy krwi na czczo lub lepiej hemoglobiny glikowanej mówiącej o poziomach glukozy z ostatnich trzech miesięcy,
  • insulina w surowicy krwi na czczo,
  • TSH mówiące o funkcjonowaniu tarczycy,
  • ferrytyna,
  • witamina D,
  • USG jamy brzusznej,
  • Badania potwierdzające ewentualne alergie pokarmowe

Nie musisz specjalnie robić tych badań, ale jeśli je masz, to miło by było gdybyś je zabrał ze sobą

2. Zastanów się jaka była dynamika zmian Twojej masy ciała (czy wiesz jaka była Twoja masa urodzeniowa, przejrzyj swoje zdjęcia z dzieciństwa, jak to było w ciągu ostatnich dwóch lat).

3. Spróbuj przypomnieć sobie jakie próby redukcji masy ciała już stosowałeś (popularne diety, korzystanie z poradnictwa dietetycznego, czy przyjmowałeś leki wspomagające odchudzanie, itd.), ile wytrzymywałeś „na diecie”, jakie miałeś efekty i po jakim czasie (lub nie) dochodziło do efektu yo-yo.

4. Co stanowiło dla Ciebie największy problem podczas stosowania kuracji odchudzających?

5. Nad czym według Ciebie najbardziej musimy się skupi, co obecnie jest Twoim największym problemem?

6. Na koniec: najbardziej ułatwi nam współpracę, jeśli zdecydujesz się spisać parę dni ze swojego życia. Interesuje mnie: o której wstajesz, o której idziesz spać, wszystkie spożywane posiłki i przekąski oraz wszystkie napoje, które wypijasz. Chciałabym żebyś zapisywał godziny spożywanych posiłków i przekąsek oraz ich porcje. Jak to zrobić? Porównuj, np. kotlet schabowy w panierce wielkości dłoni, smażony na łyżce oleju, do tego woreczek ugotowanego białego ryżu i 3 łyżki surówki z marchewki i jabłka. Spisz wszystkie płyny, które wypijasz: np. caffe latte z 2 łyżeczkami cukru, 1,5L wody gazowanej, szklanka soku świeżo wyciskanego z pomarańczy. Jeśli przyjmujesz jakieś suplementy, to też to zapisz.

Przygotowanie do konsultacji zawsze ułatwi nam pracę. Nie będziesz zaskoczony pytaniami i myślę, że sam lepiej przyjrzysz się swoim przyzwyczajeniom oraz zdrowiu. Do zobaczenia!

Autorka

MGR MARTA WASZKIEWICZ FIZJOTERAPEUTKA Absolwentka Warszawskiego Uniwersytet Medycznego, gdzie uzyskała tytuł magistra fizjoterapii, doświadczenie kliniczne zdobyła w Wojskowym Instytucie Medycznym pod skrzydłami najlepszych specjalistów w kraju. Fizjoterapia jest nie tylko jej pracą, ale przede wszystkim pasją. Specjalizuję się w fizjoterapii bariatrycznej , ortopedycznej oraz onkologicznej. Facebook  Instagram Znany Lekarz E-Mail

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.