Blog
maj 21
Bariatria

Bariatria

Otyłość jest złożoną chorobą cywilizacyjną, która zwiększa ryzyko wystąpienia innych chorób: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, nowotworów, depresji, bezpłodności, itd. Leczenie zachowawcze wymaga od chorego konsekwentnego przestrzegania zaleceń dietetycznych i zwiększania aktywności fizycznej.

Niestety w grupie pacjentów z otyłością II i III stopnia efekty zmian w stylu życia nie zawsze są satysfakcjonujące, a choremu trudno je utrzymać. Ich skuteczność wynosi około 5%.

Najlepszym dowodem na to jest poniższy wykres pokazujący efektywność zachowawczych prób redukcji masy ciała w stosunku do różnych typów operacji. Co jest istotne? Jest to dwudziestoletni follow-up. Nikt nie ma wątpliwości, że osoba borykająca się z otyłością potrafi schudnąć, ale zwykle ma problem z utrzymaniem uzyskanego efektu odchudzania.

Rozwiązaniem dla tej grupy pacjentów może okazać się operacyjne leczenie otyłości (operacje bariatryczne) dające szybkie i zadowalające efekty zarówno, jeśli chodzi o redukcję masy ciała, ustąpienie chorób metabolicznych (nadciśnienia, cukrzycy, zaburzeń lipidowych), jak i znacząco wyższą jakość życia.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem ośrodka zajmującego się bariatrią, to pamiętaj, że podstawową kwestią jest multidyscyplinarność zespołu, ponieważ poddając się zabiegowi powinieneś być pod opieką nie tylko chirurga, ale również wykwalifikowanego dietetyka, fizjoterapeuty, psychologa, anestezjologa i zespołu pielęgniarskiego.

Kontrole u specjalistów w okresie okołooperacyjnym pomogą Ci w zmianie dotychczasowego stylu życia, uzyskaniu satysfakcjonującej redukcji masy ciała bez narażenia na niedobory pokarmowe i uchroni przed powrotem do nieprawidłowych nawyków po operacji, a tym samym nawrotu choroby.

Jakie są wskazania do operacyjnego leczenia otyłości?

  1. BMI 40 kg/m2
  2. BMI ≥ 35 kg/m2 do 39 kg/m2 oraz przynajmniej jedna z chorób towarzyszących otyłości:
  • cukrzyca typu 2
  • nadciśnienie tętnicze
  • choroby układu sercowo-naczyniowego
  • zespół bezdechu sennego
  • zespół hipowentylacji spowodowany otyłością
  • choroby stawów wymagające leczenia operacyjnego
  • niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (nonalcoholic steatohepatitis – NASH),
  • niealkoholowe stłuszczenie wątroby (nonalcoholic fatty liver disease – NAFLD);– hiperlipidemia;
  • bezpłodność żeńska (w tym PCOS);
  • istotne wskazania społeczne lub psychologiczne;
  • sytuacje, gdy otyłość jest powodem dyskwalifikacji od istotnej formy leczenia zabiegowego w zakresie innych specjalności (np. zabiegi ortopedyczne, zabiegi neurochirurgiczne, chirurgia przepuklin).

 

Autorka

MGR MARTA WASZKIEWICZ FIZJOTERAPEUTKA Absolwentka Warszawskiego Uniwersytet Medycznego, gdzie uzyskała tytuł magistra fizjoterapii, doświadczenie kliniczne zdobyła w Wojskowym Instytucie Medycznym pod skrzydłami najlepszych specjalistów w kraju. Fizjoterapia jest nie tylko jej pracą, ale przede wszystkim pasją. Specjalizuję się w fizjoterapii bariatrycznej , ortopedycznej oraz onkologicznej. Facebook  Instagram Znany Lekarz E-Mail

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.