Blog
mar 28

CHLO rozterki

Czy aby na pewno wiesz, jak zadbać o siebie po CHLO?

To normalne, że po operacji bariatrycznej zastanawiasz się, czy robisz wszystko prawidłowo lub czy masa spada w dobrym tempie. 

Pamiętaj! Każdy z nas jest inny i każdy będzie przechodzić przez okres pooperacyjny inaczej. Grupy wsparcia są superważne i robią świetną robotę, ale korzystając z mediów społecznościowych łatwo wpaść w pułapkę porównawczą, a to może już być niebezpieczne.  Dlatego postanowiłyśmy zrobić ten wpis, aby kolejny raz obalić parę CHLO MITÓW 

 

Oto, co jest całkowicie normalne po operacji bariatrycznej:

1.Rozmiary porcji posiłków będą się z czasem delikatnie zwiększać (to naprawdę jest NORMALNE), co nie oznacza, że w związku z tym zaczniesz tyć;

2.Tolerancja na żywność będzie się z czasem zmieniać (nawet na produkty, których na początku nie tolerujesz),

3.Tempo utraty masy ciała zacznie zwalniać po około 6 miesiącach (nie oznacza to, że się zatrzyma, po prostu spowalnia). Dlatego rekomenduje się wizytę kontrolna po tym okresie, aby indywidualnie dobrać zalecenia związane z dietą i aktywnością fizyczną. Styl życia powinien być dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości. Wizyta ta powinna też zmotywować Cię do dalszego działania, a nie spoczywania na laurach pierwszego chlo-sukcesu).

Co jest jeszcze całkowicie normalne? Chlo-rozterki, o których opowiadają nam pacjenci, a o których Ty możesz przeczytać na forach.

Oto kultowa 5:

1.„Od początku toleruję wszystko! Dlatego mam obawę czy na pewno zrobili mi tę operację?”. 

Jeśli tak masz, to należy się cieszyć, ale też pozostać uważnym. Brak dolegliwości nie oznacza, ze możesz jeść wszystko bez ograniczeń.

2.„Rzeczy, które wcześniej lubiłem, mogłyby dla mnie nie istnieć!”. 

Czyli straciłeś swoją przyjemność i nie wiesz jak się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Próbuj nowych rzeczy. Eksperymentuj w kuchni, ale tez poszukaj innego hobby. Może odnajdziesz nowa przyjemność w sporcie?

3.„Czy to normalne, że jestem głodna już po 2 godzinach?”

Tak, szczególnie jeśli nie urozmaicasz diety lub za długo pozostajesz na posiłkach płynnych. Skonsultuj się ze swoim dietetykiem. Wspólnie przedyskutujcie, czy sygnał o głodzie na pewno pochodzi z żołądka.

4.„W ogóle nie interesuje mnie jedzenie. Muszę jeść?”

Brak uczucia głodu, to jeden z najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych operacji. Dla Ciebie pewnie fajny i wygodny, ale dla Twojego dietetyka martwiący. Jeśli chcesz być zdrowy, dobrze się czuć, mieć energię do działania, to musisz jeść regularnie.

5.„Chudnę w oczach, czy nadal muszę ćwiczyć i zwracać uwagę na aktywność fizyczną?”

Tak, regularna i indywidualnie dobrana aktywność fizyczna jest ważnym elementem w całym procesie chlo-lecznia. 

Chodzi o to, abyś uzyskał dobre wyniki i przede wszystkim: abyś je utrzymał. 

To dzięki świadomej i regularnej aktywności fizycznej wpływasz na to, ile schudniesz po operacji, jak będziesz się czuć fizycznie, jak będzie wyglądało Twoje ciało po szybkim schudnięciu.

Ta lista z każdą konsultacją staje staje się dłuższa, ale za każdym razem chlo-edukacja wygrywa i nasi podopieczni odzyskują pewność do świadomego i konsekwentnego działania! 

Chlo-podróż każdej osoby jest podobna, ale bardzo różna. 

Jeśli trzymasz się planu leczenia zaufaj sobie, że robisz wszystko, co w twojej mocy, a jeśli coś Cię niepokoi, nie ignoruj tego!

Zasięgnij porady u chlo-specjalistów, porozmawiaj z nimi o swoich wątpliwościach i obawach. Być może niewiele trzeba zmienić, aby poprawić Twoje efekty leczenia. 

Pamiętaj nie ma jednej drogi do celu, każdy ma swoją,a team chlo-wsparcia pomogą dobrać najlepsze i najskuteczniejsze rozwiązania. Dokładnie po to, abyś odzyskał kontrole nad swoim zdrowiem, a efekt jojo omijał Cię szerokim łukiem! 

Sekretem chirurgicznego leczenia otyłości jest nie tylko Twoje zaangażowanie, ale również  świadome i konsekwentne działanie pod okiem doświadczonych specjalistów.

Autorka

MGR MARTA WASZKIEWICZ FIZJOTERAPEUTKA Absolwentka Warszawskiego Uniwersytet Medycznego, gdzie uzyskała tytuł magistra fizjoterapii, doświadczenie kliniczne zdobyła w Wojskowym Instytucie Medycznym pod skrzydłami najlepszych specjalistów w kraju. Fizjoterapia jest nie tylko jej pracą, ale przede wszystkim pasją. Specjalizuję się w fizjoterapii bariatrycznej , ortopedycznej oraz onkologicznej. Facebook  Instagram Znany Lekarz E-Mail

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.