Blog
mar 19

Wizyty kontrolne u specjalistów po operacji bariatrycznej

 

Kontrole po operacjach bariatrycznych zapewnią Ci ciągłość i skuteczność leczenia.

Po CHLO powinieneś odbyć wizyty u większości specjalistów z zespołu bariatrycznego.

Najpierw u chirurga, a następnie u dietetyka, fizjoterapeuty i psychologa. Jak chirurg stwierdzi, że wszystko z Tobą w porządku, to czy warto konsultować się z innymi?

Tak! Dlaczego?Bo to spotkania z zupełnie innymi specjalistami, którzy ocenią Twoje ciało pod innym kątem.

Na czym w takim razie polega różnica?

 

WIZYTA POOPERACYJNA U CHIRURGA

Trwa około 15min i powinna odbyć się po około 4 tygodniach od zabiegu. Lekarz przeprowadzi wywiad. Zapyta, czy nie miałeś w tym czasie żadnych zdarzeń medycznych, nie gorączkowałeś, nie wymiotowałeś, czy suplementujesz, czy odpowiednio się nawadniasz i oceni czy blizny dobrze się goją.

 

WIZYTA POOPERACYJNA U FIZJOTERAPEUTY 

Trwa około 30-40 min. Powinna odbyć się 4 tygodnie po operacji, czyli po okresie „aktywnej regeneracji”.

Fizjoterapeuta przeprowadzi wywiad dotyczący tego jak się czujesz. Oceni skład masy ciała po przebytej operacji i na podstawie tych informacji i Twoich celów/oczekiwań po CHLO zacznie wprowadzać strategie dotyczące fizjoterapii i aktywności.

Oceni również postawę ciała. Sprawdzi, jak przenosisz środek ciężkości, a także w jaki sposób oddychasz oraz czy doszło do rozejścia kresy białej.

Sprawdzi również stan blizn, tj. czy nie wymagają mobilizacji, czy nie doszło do przerostów gojącej się tkanki.

Po przeprowadzonym badaniu dostaniesz zestaw krótkich ćwiczeń do wykonywania w domu/siłowni, aby budować kontrolę nad prawidłową postawą ciała oraz utrzymaniem środka ciężkości centralnie. Będzie to kluczową profilaktyką przed spadkiem mięśni stabilizujących kręgosłup (uchronią Cię one przez bólami pleców). Dostaniesz także wskazówki dotyczące codziennych czynności, abyś mógł wykonywać je w sposób ergonomiczny i bezpieczny.

Ustalona zostanie też Twoja bezpieczna aktywność fizyczna: ta treningowa oraz spontaniczna, które będą wspomagać chudnięcie z tkanki tłuszczowej, a nie mięśniowej.

 

WIZYTA POOPERACYJNA U DIETETYKA 

Trwa około 30-40 min. Powinna odbyć się po 4-8 tygodniach po operacji, ale jeśli uważasz, że potrzebujesz kontroli i pomocy na wcześniejszym etapie, to nie wahaj się wyciągnąć ręki po pomoc. Przy konsultacji na pewno przyda się dzienniczek żywieniowy z kilku poprzedzających dni, a także Twoja (wcześniej spisana) lista pytań.

Dietetyk oceni redukcję masy ciała, przeprowadzi wywiad dotyczący Twojej diety i zachowań żywieniowych w okresie rekonwalescencji. Jeśli miewasz puste odbijanie, mdłości, wymioty lub problemy z wypróżnianiem, to pamiętaj, że mogą one wynikać właśnie ze sposobu żywienia. Dietetyk podpowie Ci jak sobie radzić z ewentualnymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Istotne będzie również omówienie właściwego rozpoznawania głodu fizjologicznego i kwestii dotyczących „zmiany smaków” i preferencji żywieniowych.

Nieodzownym elementem wizyty kontrolnej będzie sprawdzenie realizacji planu nawadniania i suplementacji. Pamiętaj, że są to niezbędne elementy zdrowego stylu życia po CHLO. Ponadto dietetyk omówi z Tobą plan rozszerzania diety. Pomoże znaleźć rozwiązania Twoich niepewności i przedstawi plan wizyt kontrolnych.

 

Jak widzisz, wizyty u specjalistów różnią się od siebie obszarem diagnozy i wspaniale się uzupełniają. 

Pełen obraz sytuacji pozwoli w pełni zadbać o Twoje zdrowie i dobrą kondycję.

Pamiętaj również o stałym kontakcie z psychologiem, bo jego wsparcie w całym procesie leczenia jest kluczowe.

#Leczymyanieodchudzamy

Autorka

MGR MARTA WASZKIEWICZ | FIZJOTERAPEUTKA Absolwentka Warszawskiego Uniwersytet Medycznego, gdzie uzyskała tytuł magistra fizjoterapii. Wieloletni pracownik Centralnego Szpitala Klinicznego MON Wojskowego Instytutu Medycznego. Fizjoterapia jest nie tylko jej pracą, ale przede wszystkim pasją. Specjalizuje się w terapii schorzeń kręgosłupa oraz wprowadzaniem aktywności fizycznej u chorym poważnie obciążonych (MTF). Prywatnie jest miłośnikiem zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu. Kocha podróże i sztukę.

1 Comment

  1. Domeny Internetowe
    6 lutego 2022 at 23:33 · Odpowiedz

    Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.