Blog
lis 29

Efekt jo-jo po CHLO? To jeden z największych strachów naszych podopiecznych

Chirurgiczne Leczenie Otyłości (CHLO) to najskuteczniejsza metoda leczenia otyłości.

 

CHLO sprzyja utracie masy poprzez kilka mechanizmów:

-zmniejszoną pojemność żołądka,

-wyraźnie zmniejszony apetyt,

-zmiany w wydzielaniu hormonów z przewodu pokarmowego,

-niekiedy przez ograniczone wchłanianie składników odżywczych w jelicie cienkim.

 

Pierwsze 12-18 miesięcy po CHLO są często określane jako etap miesiąca miodowego, w którym traci się większość nadwagi. I szczerze? Każdy w tym czasie osiąga jakiś sukces. W tym czasie pacjenci bariatryczni tracą średnio 60-80% nadwagi.

 

Jednak efekt ten nie jest dany na zawsze. Ponowny przyrost masy to jeden z największych lęków wśród pacjentów po CHLO. Strach ten jest całkowicie zrozumiały, ale należy pamiętać, że to właśnie nasz PACJENT ma największy wpływ na wieloletnie efekty.

Efekt jo-jo, to coś, o czym nawet nie chce myśleć, nie mówiąc już o doświadczaniu. Ale jest kilka rzeczy, na które może zwrócić uwagę, chcąc uniknąć ponownego przyrosty masy. Najlepiej, aby pracować nad nimi jeszcze przed operacją- pod profesjonalną opieką dietetyka i fizjoterapeuty oraz ze wsparciem psychologicznym.

 

Jak często następuje powrót do wagi po operacji bariatrycznej?

Badania pokazują, że 16-37% pacjentów może doświadczyć efektu jo-jo. Jest to dosyć duży rozstrzał, ale problemem jest podawanie różnych definicji ponownego przyrostu i porównywanie ze sobą różnych rodzajów operacji.

 

W miarę upływu czasu od CHLO ograniczenia stają się coraz mniejsze, a wielkość porcji wzrasta: pacjent lepiej toleruje „produkty zakazane”, a dumping syndrome mija.

Może się wydawać, że operacja „przestaje działać”. Nie ma takiej opcji!

 

Kluczowe jest, aby zmiana stylu życia zaczęła się jeszcze przed operacją! Im dłużej coś zmieniamy, tym bardziej naturalne się to staje i po operacji nie stanowi problemu, np. aktywność spontaniczna, regularne posiłki, unikanie słodkich napojów.

 

Dlatego konieczne jest, by pozostawać pod opieką nie tylko chirurga, ale przede wszystkim dietetyka, fizjoterapeuty i psychologa.

 

Tylko wtedy można być pewnym, że:

-zdrowe nawyki są ugruntowane,

-dieta jest urozmaicona,

-suplementacja jest odpowiednio dobrana,

-aktywność jest odpowiednia i nie szkodzi,

-pacjent pozostaje na właściwych torach.

 

Jeśli nie miałeś możliwości korzystania z kompleksowej opieki, to zapraszamy na pierwszy i jedyny w Polsce kurs online „restart”, który stworzyłyśmy wspólnie z Agnieszką Węgiel dla pacjentów bariatrycznych. Poprowadzimy Cię przez tę zmianę stylu życia jak za rękę w zaciszu Twojego domu.

 

Autorka

MGR INŻ. LUDMIŁA PODGÓRSKA-STAWIECKA | DIETETYCZKA Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł magistra inżyniera technologii żywności i żywienia. Dietetyka i żywienie kliniczne oraz ich wpływ na funkcjonowanie organizmu to jej praca, a zarazem pasja. Współzałożycielka oraz ekspert bLife. Prywatnie miłośniczka zdrowego stylu życia, sportu, podróży i muzyki. Facebook  Instagram Znany Lekarz E-Mail

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.