Blog
lis 22

Chirurgiczne leczenie otyłości- droga na skróty?

Chirurgiczne leczenie otyłości nie jest drogą na skróty! Nic bardziej mylnego.

 

Od podjęcia decyzji przez realizację, osiągnięcie celu aż do wieloletniego sukcesu prowadzi droga, która ma dołki, górki i liczne zakręty.

Dlatego, aby pewnie nią kroczyć potrzebujesz wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą Twoim wsparciem, a także ściągną Cię na dobre tory, jeśli zjedziesz z obranego kursu.

 

Podejmując decyzję o operacji bariatrycznej podejmujesz decyzję o leczeniu: otyłości i nierzadko jej powikłań, np. chorób serca, cukrzycy, zwyrodnień stawów, depresji, zaburzeń lękowych, niepłodności, bezdechu itd.

Zatem powinieneś wybrać nie tylko ośrodek bariatryczny i chirurga bariatrę, ale również otoczyć się opieką osób, które przygotują Cię do zabiegu i poprowadzą po nim. Mowa tu o dietetyku, fizjoterapeucie i psychologu. Dzięki takiej opiece zminimalizujesz ryzyko powikłań i zwiększysz swoje szanse na wieloletni sukces pooperacyjny.

 

Dlaczego to podkreślamy? Przede wszystkim dlatego, że sam efekt chudnięcia po operacji (tym samym wycofywania się powikłań otyłości) działa około roku, stąd mówi się o “kluczowych pierwszych dwunastu miesiącach”. Po tym czasie, każdy niezależnie od postępowania ma sukces: mniejszy lub większy, ale jednak sukces, bo redukcja masy jest znaczna, samopoczucie lepsze, a jakość życia jak nigdy.

I to jest chwila, kiedy przychodzi zachwyt i większości pacjentów wydaje się, że są niezniszczalni, że to już tak będzie. Niestety tak nie jest: efekt zmiany stylu życia (nawet po operacji) nie jest dany na zawsze, jeśli zmiana jest chwilowa. Dosyć szybko może okazać się, że masa powoli wraca. A razem z nią wróci poczucie porażki, przegranej i niezadowolenie z siebie.

Czy jest coś, co może Cię uchronić przed takim scenariuszem? Tak: dobre przygotowanie, opieka specjalistów i konsekwencja w działaniu!

Jeśli coś idzie nie tak, wiesz, gdzie się zgłosić, wiesz, że nie oceniamy Ciebie, tylko sytuację, w której się znalazłeś i wspólnie robimy plan naprawczy, który szybko przywróci Ci pewność, że wiesz, co masz robić.

Jeśli podjąłeś decyzję o leczeniu, to zrób to jak należy. Bo tak jak CHLO nie jest pójściem na skróty, tak myślenie, że zmiana anatomii wystarczy, to totalny MIT.

 

Autorka

MGR INŻ. LUDMIŁA PODGÓRSKA-STAWIECKA | DIETETYCZKA Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł magistra inżyniera technologii żywności i żywienia. Dietetyka i żywienie kliniczne oraz ich wpływ na funkcjonowanie organizmu to jej praca, a zarazem pasja. Współzałożycielka oraz ekspert bLife. Prywatnie miłośniczka zdrowego stylu życia, sportu, podróży i muzyki. Facebook  Instagram Znany Lekarz E-Mail

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.